Έντονο ήταν το ενδιαφέρον για την ελληνική ξιφασκία στις διεθνείς διοργανώσεις. Πολλές συμμετοχές, περισσότερες εμπειρίες και κάποια καλά πλασαρίσματα για τους Ελληνες αθλητές που αγωνίστηκαν στο εξωτερικό. .Ο Μάριος Γιακουμάτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων Ανδρών Σπάθης που διεξήχθη στην Πολωνία κατέλαβε την 12η θέση ανάμεσα σε 134 αθλητές. Αφού πέρασε με επιτυχία τους ομίλους, αντιμετώπισε τον Φορνασίρ (Ιταλία) στο γύρο των 64 και επικράτησε με 15-8. Στους "32" κέρδισε τον Μέτρικα (Αμερική) με 15-11, ενώ στα προημιτελικά λύγισε από τον Νέρι (Ιταλία) με 15-11.
Στην ίδια διοργάνωση η Δώρα Γκουντούρα κατέλαβε την 23η θέση.

Στο Μπον της Γερμανίας διεξήχθη το Κύπελλο Ευρώπης στο Ξίφος Μονομαχίας. Ο Αλέξανδρος Γκόγκος ήρθε 27ος, ο Θοδωρής Αβραμίδης 52ος και ο Φίλιππος Γκόγκος 112ος. Οι τρεις τους αγωνίστηκαν στα ομαδικά . Αρχικά κέρδισαν τη Γερμανία 3 με 45-44 και για τον αγώνα για την 5η θέση επικράτησαν της Γερμανίας 2 με 45-41.

Τέλος, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ταλίν της Εσθονία η Αταλάντη Ροσόλυμος κατέκτησε την 166η θέση στο Ξίφος μονομαχίας γυναικών.