• image
  • image
  • image
Previous Next

Μοσχοπούλου & Γκώγκος Αλ.νικητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων Νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας (13.02.2017)

Μοσχοπούλου Ζωή και Γκώγκος Αλέξανδρος είναι οι νικητές

της 3ης ενότητας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων Νεανίδων.
Ειδικότερα, στους ΕΦΗΒΟΥΣ πανελληνιονίκες αναδείχτηκαν:
• ΑΤΟΜΙΚΑ: Γκώγκος Αλ./ΟΞΙΦ (14/12 στον τελικό τον Γκώγκο Φίλ./ΟΞΙΦ), 3οι. Κεσκινίδης Ι./Ο.Σ. Αμαρουσίου, Μαρκόπουλος Ι./ΟΣ Αμαρουσίου (109 συμμετοχές). ΟΜΑΔΙΚΑ: ΟΞΙΦ (Γκώγκος Α., Γκώγκος Φ. Χατζηεφραιμίδης, Ντώνος ) 45/28 στον τελικό τον ΟΣ Αμαρουσίου , 3η θέση : ΑΣ Βικτώρια.
• Στα ΚΟΡΙΤΣΙΑ τα μετάλλια κατέκτησαν:
• ATOMIKA: Μοσχοπούλου Ζ./ΟΞΙΦ (15/13 στον τελικό την Τσούφη Α./ΓΣ Καρδιανής) , 3ες Αντωνιάδου Μ/Ξιφομάχος & Χατζηϊωάννου/Καρδιανή. ΟΜΑΔΙΚΑ: ΑΟ Ιριδας (Ροδοπούλου, Νικολοπούλου, Καραμπίνη, Χαντζή) 45/23 στον τελικό τον ΟΞ Φλώρινας, 3η θέση ΓΣ Καρδιανής.

Ελληνική εξόρμηση είχαμε το Σαββατοκύριακο ((11-12/2). Συγκεκριμένα :
• στο Dourdan/Γαλλία πραγματοποιήθηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης Νέων Ανδρών όπου ο Μάριος Γιακουμάτος έλαβε την 66η θέση και ο Βαγγέλης Καλομοίρης την 106η (147 συμμετοχές).
• στη Segovia της Ισπανίας η αθλήτρια Θεοδώρα Γκουντούρα έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης Νέων Γυναικών και κατέκτησε την 19η θέση (105 αθλήτριες).
• Στο Legnano/Ιταλία έγινε το Παγκόσμιο Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας γυναικών και από Ελληνικής πλευρά η αθλήτρια Παναγιώτα Χαρμανίδου πήρε τη 189η θέση (190 συμμετοχές).
• Οι αθλητές μας του Ξίφους Ασκήσεως Νίκος Κοντοχριστόπουλος και Παναγιώτης Τεληπορανίδης κατέλαβαν ην 95η και 201η θέση αντίστοιχα (212 αθλητές) στη Βόννη/ Γερμανία όπου πραγματοποιήθηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως Ανδρών.