Ο ΑΟΞ Αιγάλεω διοργάνωσε με επιτυχία για ακόμα μία χρονιά τους αγώνες «Φιλίας και ευ αγωνίζεσθαι» για τις κατηγορίες U10-U13-U17 του ξίφους ασκήσεως, ενώ φέτος στο πρόγραμμα ήταν ένταγμένο και το τρίτο κύπελλο βετεράνων.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ υπό την αιγίδα της ΕΟΞ. Το Σάββατο 6 Απριλίου πραγματοποιήθηκε το τρίτο κύπελλο ξίφους ασκήσεως παμπαίδων/παγκορασίδων καθώς και αγώνες ανάπτυξης για την κατηγορία U10 στο ίδιο όπλο. Ο Χρήστος Γκούμας (ΑΟΞ Αιγάλεω) κατέκτησε την τρίτη διαδοχική νίκη σε κύπελλο παμπαίδων και η Γεωργία Παυλίδη (ΑΞΙΑ) τη δεύτερη νίκη σε κύπελλο παγκορασίδων της τρέχουσας σεζόν. Ο Αρτέμιος Τοκμάζοφ (ΑΟΞ Αιγάλεω) και η Μαρία Ξυνού (ΑΞΙΑ) ήταν ο νικητής και η νικήτρια στους αγώνες ανάπτυξης U10.

Τ3. Αγγελική Γλούφτση (ΓΕ Φλώρινας)

Την Κυριακή 7 Απριλίου πραγματοποιήθηκαν τα κύπελλα ξίφους ασκήσεως εφήβων/νεανίδων και ξίφους μονομαχίας βετεράνων. Ο Μιχαήλ Σταυράκης (ΑΞΙΑ) μετά τη νίκη του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα των εφήβων πρόσθεσε άλλη μία νίκη για τη φετινή χρονιά, στο τελευταίο αγωνιστικό ραντεβού της κατηγορίας. Με σκορ 15-4 επικράτησε του Χρήστου Γιάγκου (ΓΕ Φλώρινας) στον ημιτελικό και με 15-11 του Αντώνη Γκούμα (ΑΟΞ Αιγάλεω) στον μεγάλο τελικό. Ο Γκούμας νωρίτερα είχε αφήσει εκτός τελικού τον Δημήτρη Μεϊντάνη (ΑΞΙΑ) με 15-13, ο οποίος ανέβηκε μαζί με τον Γιάγκο στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ένα από τα πιο όμορφα στιγμιότυπα των αγώνων ήταν η συμμετοχή του Παντελή Δανδράκη (Ακαδημία ξιφασκίας Ρεθύμνου) στο κύπελλο των εφήβων. Ο αθλητής του Άρη Ματσατσίνη έγινε ο πρώτος αθλητής με σύνδρομο down που συμμετείχε σε πανελλήνιο κύπελλο της κατηγορίας και απόλαυσε κάθε στιγμή των αγώνων. Η συμμετοχή του αποτέλεσε μεγάλη χαρά και για όλους τους συναθλητές του και τους προπονητές/ριες που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, αλλά και για όλη την οικογένεια της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ξιφασκίας.

Στον ημιτελικό γύρο των νεανίδων η Καλλιρόη Ναΐδη (ΓΕ Φλώρινας) νίκησε με 15-7 τη Μάγδα Τελιπορανίδου (ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης) και η Ζωή Σταυράκη (ΑΞΙΑ) με 15-13 τη συναθλήτριά της στην ΑΞΙΑ, Άννα Πήλιουρα. Στον μεγάλο τελικό η Ναΐδη κατάφερε να επικρατήσει κόντρα στην πρωταθλήτρια Ελλάδας για το 2024, Σταυράκη, με 15-11 και κατέκτησε το τελευταίο διαθέσιμο κύπελλο της χρονιάς.

Στους άνδρες βετεράνους Ο40 ο Ηλίας Διδασκάλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) κατέκτησε τον πρώτο φετινό του τίτλο. Στον ημιτελικό νίκησε τον Αρίστο Κουτσουφλάκη (ΟΣ Κηφισιάς) με 10-8 και τον τελικό κέρδισε τον τελευταίο και καθοριστικό πόντο για το 10-9 κόντρα στον Αγαπητό Παπαδημητρίου (ΑΕΚ), ο οποίος νωρίτερα είχε αφήσει εκτός τελικού τον Στέφανο Λιβέρη (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) με 10-4. Ο Νίκος Ξυνός (ΑΣ Σπάρτακος Κορινθίας) διατηρεί το προβάδισμα με δύο νίκες σε φετινά κύπελλα έναντι του Διδασκάλου που μείωσε τη διαφορά σε 2-1 και απομένει μόνο το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στις γυναίκες βετεράνους η Αλεξάνδρα Λιόλιου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) κατάφερε το 3/3 των νικών στα φετινά κύπελλα. Στην κατηγορία Ο40 του ξίφους μονομαχίας απέκλεισε με 10-8 στον ημιτελικό την Μαρία Πριναράκη (ΑΣ Βικτώρια) και με 10-9 στον τελικό την Παναγιώτα Χαρμανίδου (Λύγκας Πεντέλης). Μαζί με την Πριναράκη στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Καλλιόπη Ιωαννίδου (ΠΓΣ) που ηττήθηκε 10-7 από τη Χαρμανίδου στον δεύτερο ημιτελικό. Να σημειωθεί ότι οι βετεράνοι θα έχουν και ακόμα μία αγωνιστική ευκαιρία με διεθνές κύπελλο στο ΟΑΚΑ το διήμερο 27-28 Απριλίου, μία διοργάνωση του ΑΟ Αρίστων Παιανίας.