Ο Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος και η Αλίνα Κουρούση ήταν οι δύο νικητές του 1ου Πανελλήνιου Κυπέλλου σπάθης νέων ανδρών και νέων γυναικών αντίστοιχα.

Ο πρώτος εγχώριος αγώνας της νέας αγωνιστικής περιόδου έγινε το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Στους ημιτελικούς των νέων ανδρών (U20) o Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) επικράτησε του Παναγιώτη Μανεσιώτη (ΠΑΟ) με 15-13 και ο Βασίλης Πρεδάρης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) επικράτησε του Νίκου Λιβανού (ΑΟ Ασπίδα) με 15-6. Στον τελικό ο Γρόλλιος που προπονείται με τους Παναγιώτη Τελιπορανίδη και Γιώργο Τσουρούτα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 15-9 κόντρα στον Πρεδάρη, αθλητή του Ντίνου Μανέτα. Ο 16χρονος αθλητής από τη Θεσσαλονίκη ανήκει στην κατηγορία των εφήβων (U17), παρόλα αυτά κατάφερε να πρωταγωνιστήσει στην μεγαλύτερη κατηγορία. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις του Γρόλλιου εδώ.

Στην ημιτελική φάση των νεών γυναικών έφτασαν η Μαρία Κωνσταντίνα Ρέτσα (Ηλυσιακός ΑΟ), η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), η Αντωνία Παπαθεοδώρου (Ε Κωστέα Γείτονα) και η Κατερίνα Λύτινα (ΑΟ Ασπίδα). Η Κουρούση επικράτησε με 15-8 της Ρέτσα και η Λύτινα με 15-13 της Παπαθεοδώρου. Στον τελικό η Κουρούση, αθλήτρια του Γιάννη Νοταρά, αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 15-11 κόντρα στην Λύτινα, αθλήτρια του Νικολάι Ζαποροτσένκο. Όπως ο Γρόλλιος, έτσι και η Κουρούση ανήκει ακόμα στην κατηγορία των νεανίδων (U17) αλλά ξεκίνησε τη χρονιά με το δεξί και στην μεγαλύτερη κατηγορία. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις της Κουρούση εδώ.

Το 2ο κύπελλο σπάθης νέων έχει προγραμμματιστεί για τις 26 Οκτωβρίου. Ακολουθούν τα αποτελέσματα και οι φωτογραφίες από το βάθρο των νικητών/ριών: