Με απόλυτο σεβασμό στο Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ, ολοκληρώθηκαν οι Αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών στο Ξίφος Ασκήσεως και στην Σπάθη στα Ατομικά και στα Ομαδικά.

Συνολικά 161 αθλήτριες και αθλητές και 26 ομάδες αγωνίστηκαν στις πίστες του ΟΑΚΑ και στο Κλειστο Γυμναστήριο «Γιάννης Δημητριάδης» - Αθλητικό και Πολιτιστικό Πάρκο Νέας Μάκρης.

Καταρχήν θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους συλλόγους που συμμετείχαν, όλες τις αθλήτριες, τους αθλητές, τους Διαιτητές, και όλους τους γονείς για την συμμετοχή τους και την συνεργασία να διεξαχθουν οι αγωνες και να εφαρμοστεί το Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ,.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετείχαν στην διοργάνωση και ιδιαίτερα την υποστήριξη του Αθλητικού Συλλόγου Εκπαιδευτηρίων Κωστέα Γείτονα, του  Γυμναστικού Συλλόγου Αρτέμιδος «Αρκτεία» και του Δήμου Μαραθώνα ( Γραφείο Αθλητισμού & Νέας Γενιάς Δήμου Μαραθώνα) για την οργάνωση των αγώνων της Σπάθης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ATOMIKA :

Ø  Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των Νέων Ανδρών στη Σπάθη ο Άγγελος Πάγκαλος (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ)!! Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιωάννης Πρίφτης (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-6! Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Βασίλης Πρεδάρης (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ) και Παναγιώτης Κοντοείδης (ΑΕΚ).

• Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των Νέων Γυναικών στη Σπάθη η Ελευθερία Ιλιαννα Τριανταφύλλη (Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΙΣΣΙΩΝ)!! Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Κωνσταντίνα Κεφαλά (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-12! Στην τρίτη θέση οι Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ) και Αντωνία Αργυρώ Παπαθεοδώρου (Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ).
  • Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των Νέων Ανδρών στο Ξίφος Ασκήσεως είναι ο Γιώργος Μανώλικας (ΑΞΙΑ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ)! Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Σταματόπουλος (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-14!!Τρίτοι οι Δημήτρης Νικόλαος Σοφράς (ΟΞΙ ΓΛΥΦΑΔΑΣ)και Δημήτρης Σαχινίδης  (Γ.Ε.ΦΛΩΡΙΝΑΣ).
  • Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των Νέων Γυναικών στο Ξίφος Ασκήσεως η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ)!! Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Αριάδνη Νάσκαρη (ΟΞΙΓ)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-14! Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι αθλήτριες Δέσποινα Ζωγράφου (ΓΕΦ) και Ελένη Μπάλλου (Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ).

ΟΜΑΔΙΚΑ:

• Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών στο Ξιφος Ασκήσεως 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο Σύλλογος Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ!! με τους αθλητές: Γιώργο Μπάλλο, Αρτέμη Τζιοβάνη,Ηλία Γιάννο-Ρίζο και Κωνσταντίνο Τερτίπη.  Προπονητής τους ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος.

Την Δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σύλλογος ΑΞΙΑ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ με τους αθλητές: Χαράλαμπο Παπαδάτο, Μανώλη Αποστολόπουλο, Γιώργο Μανώλικα και Δημήτρη Τσουτσοπλίδη.

Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-32! Προπονητής τους ο Κώστας Αδάσης.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σύλλογος Ο.Ξ.Ι.ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τους αθλητές Δημήτρη Νίκο Σοφρά, Ιάσονα Γκάιγκερ και Παναγιώτη Μαλτεζάκη. Προπονήτριές τους Άννα και Κωνσταντίνα Θεοφίλου!

• Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στο Ξιφος Ασκήσεως 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο Σύλλογος Α.Ο. Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ!! Με τις Αθλήτριες: Ραλλία Λαιμού, Σταυριανή Γαρυφάλλου, Βασιλική Αριάδνη Μέκρα και η Ελένη Μπάλλου!! Προπονητής τους ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος!

Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο ΑΣΑΟ με τις Αθλήτριες Μαρία Κάζαγλη, Χαριτίνη Αντωνία Κούρκουλου Κουσουνή, Χριστίνα Κάζαγλη και η Μαρία Σφυράκη! Προπονήτριά τους η  Δέσποινα Πέρδικα!

Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Ο.Ξ.Ι.ΓΛΥΦΑΔΑΣ με τις Αθλήτριες Αριάδνη Νάσκαρη, Χριστίνα Κοκκαλιάρη, Μαρία Ειρήνη Σιαπατόρι, και η Χριστίνα Ρέππα. Προπονήτριές τους η Άννα και Κωνσταντίνα ΘεοφίλουΟ αγώνας του τελικού έληξε 45-30 !

• ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στη Σπάθη 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο Σύλλογος Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ!! Με τις Αθλήτριες: Αντωνία Αργυρώ Παπαθεοδώρου, Αννα Ιωσιφίνα Παπαδά, Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου και η Κωνσταντίνα Κεφαλά!! Προπονητής τους ο Νίκος Ψύχας.

Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σύλλογος Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΙΣΣΙΩΝ τις Αθλήτριες Ιρις Φωτεινή Καρακώστα, Λύδα Τσαούση, Ελευθερία Ιλιαννα Τριανταφύλλη, Αρτεμις Καρολίνα Χρηστέα. Προπονητής τους η Γιάννης Νοταράς!

Την τρίτη θέση κατέλαβε η ΑΕΚ με τις Αθλήτριες Πηνελόπη Γραμματικοπούλου, Βασιλική Θεοδώση, Κατερίνα Πετράκη, και Αθηναϊς Μαυράκη. Προπονητής τους ο Θανάσης Δελενίκας. Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-40!

• Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών 2021 στη Σπάθη στα ομαδικά κέρδισε ο Σύλλογος Ε.ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ!!!! με τους Αθλητές: Θανάση Ευτυχιάδη, Γιάννη Πρίφτη, Βασίλη Πρεδάρη και Αγγελος Πάγκαλο!! Προπονητής τους ο Νίκος Ψύχας.

Την δεύτερη θέση κατέλαβε η ΑΕΚ με τους Αθλητές Παναγιώτη Κοντοειδή, Απόστολο Βιδάλη, Λουκά Κοσενάκη και Μιχάλη Αλιφραγκή! Προπονητής τους ο Θανάσης Δελενίκας.Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΙΣΣΙΩΝ με τους Αθλητες Γρηγόρη Μάριο Κωστούλα, Δημήτρη Μαρτίνο, Νίκο Αγγελο Περγάμαλη και Κωνσταντίνο Μπλέτσα! Προπονητής τους ο Γιάννης Νοταράς. Ο αγώνας του τελικού έληξε 45-44!

Συγχαρητήρια σε όλους τους νικητές και σε όλες τις νικήτριες αλλά και σε όλες και όλους τους αθλητές που πήραν μέρος!

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους Διαιτητές μας για την στήριξη και την επιμέλεια στα καθήκοντά τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών 2021 στο Ξίφος Ασκήσεως και στην Σπάθη.

Διαιτητές Ξίφους Ασκήσεως: Σαϊνης Χρήστος, Ραφαήλ Σούλιος, Μαρία Χαλδαίου, Μαρία Ρεντούμη, Βασίλης Μπεσίρης, Δαμιανός Μαυρίδης, Παπαγεωργίου Χρήστος, Ηλιάδης Ιορδάνης, Ψωφάκη Θένια (είσοδος), Γεωργιάδου Δέσποινα (είσοδος), Κούκος Λεωνίδας (είσοδος).

Εκπρόσωπος Διαιτησίας: Χατζόπουλος Λευτέρης

Διαιτητές Σπάθης: Ευάγγελος Μπούκας, Δημήτρης Καφαταρίδης, Φωκάς Μιχαηλίδης, Γιώργος Πάγκαλος, Ιάσων Κοντοχρίστος (μόνο το Σάββατο),

Εκπρόσωποι Διαιτησίας: Δουβής Ανδρέας, Γιώργος Τσουρούτας.

Γραμματεία OAKA: Πηνελόπη Γεροσίδερη, Αίγλη Πεϋρέτ

Γραμματεία ΜαραθώναΠαναγιώτης Γεροσίδερης

ΦΩΤOΓΡΑΦΙΕΣ:

Φωτογραφίες μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της ΕΟΞ στο FACEBOOK

Και πάλι μεταδόθηκαν οι αγώνες  από την καινούργια σελίδα της ΕΟΞ στο FACEBOOK ζωντανά

Τώρα βρειτε μας και στο INSTAGRAM #MyGreekFencing !