Μετά από κάμποσα χρόνια απουσίας

από το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξιφασκίας Πρωταθλητριών συλλόγων, δώσαμε πάλι το παρών φέτος στο θεσμό στο όπλο της σπάθης. Την επιστροφή αυτή οφείλουμε στην (πρωταθλήτρια Ελλάδος 2012) ομάδα του Πανελληνίου, η οποία "γιόρτασε" έτσι, κατά μια έννοια, την κατάκτηση του πανελλήνιου τίτλου. Στη διοργάνωση, λοιπόν, που φιλοξενήθηκε χτες στη Βουδαπέστη, εκπροσωπηθήκαμε επάξια, καθώς ο Πανελλήνιος έκανε μια ευπρόσωπη γενικά παρουσία και κατέκτησε την 6η θέση,

Αρχικά η πρωταθλήτρια Ελλάδος (που αποτελούσαν οι Γιώργος Τσουρούτας/πρωταθλητής και στο ατομικό της σπάθης, Βαγγέλης Σαρρής, Γιάννης Σαρρής & Ιάσων Αθανασιάδης), σύμφωνα με την ατομική αξιολόγηση στην παγκόσμια κατάταξη, περιλήφθηκε απ'ευθείας στην 8άδα. Στον 1ο αγώνα, όμως, «για την 4άδα» έπεσε πάνω στην Ουγγαρία (που κατέκτησε και το χρυσό) από την οποία έχασε (25/45). Στη συνέχεια, για τις θέσεις κατάταξης, ο Πανελλήνιος νίκησε την Τσεχία (45/33) και ηττήθηκε από τη Γαλλία (35/45), με μια συνολικά ικανοποιητική εμφάνιση.