Αξιόλογες εμφανίσεις σε αγώνες στην Ευρώπη πραγματοποίησαν επίσης η Άννα Καλλιόπη Κουρούση στη σπάθη των νεανίδων αλλά και ο Σάββας Καββαδίας στο ξίφος μονομαχίας των ανδρών.

Η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο μεταξύ 61 αθλητριών στο ευρωπαϊκό κύπελλο ξίφους ασκήσεως νεανίδων στο Satu Mare της Ρουμανίας. Η αθλήτρια του Νίκου Κοντοχριστόπουλου σημείωσε 6/6 νίκες στον προκριματικό γύρο και στο κυρίως ταμπλό επικράτησε κατά σειρά επί των McCoy (Σουηδία) με 15-3, Dobrinina (Μολδαβία) με 15-0, Markus (Ουγγαρία) με 15-5, Dermenzhy (Ουκρανία) με 15-9 και Mikulak (Σουηδία) με 15-5.

Καλή εμφάνιση έκανε και ο Σάββας Καββαδίας (ΠΑΟ) που κατέκτησε την 11η θέση μεταξύ 110 αθλητών στο κύπελλο Satellite ξίφους μονομαχίας ανδρών στη Στοκχόλμη της Σουηδίας. Ο αθλητής του Δημήτρη Κάζαγλη σημείωσε 5 νίκες και 1 ήττα στον προκριματικό γύρο, πέρασε άνευ αγώνα στους 64 και στη συνέχεια νίκησε το Γερμανό Dergay με 15-10 και το Σουηδό Forsse με 15-14. Την πορεία του σταμάτησε στο ταμπλό των 16 ο Σουηδός Islas Flygare με 15-13.

Στο ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης εφήβων που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17/09 στην πόλη Konin της Πολωνίας ο Γιώργος Φραδέλλος (Απόλλωνας Βριλησσίων) σημείωσε 1 νίκη και 6 ήττες στον προκριματικό γύρο και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 78η θέση. Στη ίδια διοργάνωση, στην κατηγορία των νεανίδων, συμμετείχε την Κυριακή 18/09 η Άννα Καλλιόπη Κουρούση (Απόλλωνας Βριλησσίων). Με 5/5 νίκες η αθλήτρια του Γιάννη Νοταρά πέρασε εύκολα από τον προκριματικό γύρο και μπήκε άνευ αγώνα στις 32 καλύτερες του τουρνουά. Επικράτησε επί της Rodicheva (Ουκρανία) με 15-10 αλλά στη μάχη για την οκτάδα ηττήθηκε από την Wasilewska (Πολωνία) με 15-8. Στο σύνολο των 66 αθλητριών κατέκτησε τη 10η θέση.