Από τις ελληνικές εμφανίσεις στα δύο ευρωπαϊκά κύπελλα U17 του εξωτερικού το Σάβατο 28/1, σπάθης στο Βουκουρέστι και ξίφους ασκήσεως στη Νάπολη, αυτή του Νίκου Περγάμαλη ήταν αυτή που ξεχώρισε.

Περισσότερες πληροφορίες για τα δύο πολυπληθή ευρωπαϊκά κύπελλα μπορείτε να βρείτε εδώ:

64 ξιφομάχοι U17 αγωνίζονται σε Νάπολη και Βουκουρέστι (27.01.2023)

Ευρωπαϊκό κύπελλο ξίφους ασκήσεως εφήβων (U17) - Νάπολη (Ιταλία) - 28/01

Την πρώτη μέρα της διοργάνωσης στο κλειστό στάδιο Palavesuvius υπήρχε έντονη ελληνική παρουσία. Από τους 17 Έλληνες που πήραν θέση στις πίστες του προκριματικού γύρου πέρασαν στο κυρίως ταμπλό οι 6. Ο Τουλάκης-Μαρκάκης (ΑΟΞ Αιγάλεω) ήταν ο μοναδικός με 3 νίκες σε 6 αναμετρήσεις και ακολούθησαν με δύο νίκες ο Γκίκας (ΑΞΙΑ), ο Γεροσίδερης (ΓΕ Φλώρινας), ο Χατζηγιάννης (ΑΟΞ Αιγάλεω), ο Μεϊντάνης (ΑΞΙΑ) και ο Σταυράκης (ΑΞΙΑ). Στο γύρο των 256 που ακολούθησε ο 16χρονος Γκίκας και ο 14χρονος Σταυράκης ήταν οι μόνοι δύο που έφεραν νίκη κόντρα στον Μοχάμεντ Αλμεϊρί (ΗΑΕ) και στον Τζιορντάνο Τιρέλα (Ιταλία) αντίστοιχα και συνέχισαν την πορεία τους στη διοργάνωση. Στο ταμπλό των 128 ο Γκίκας ήρθε αντιμέτωπος με το Νο1 του ταμπλό, τον Αμερικανό Τζέιντεν Χούσι, ηττήθηκε με σκορ 15-1 και κατέκτησε την 108η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Σταυράκης από την άλλη αντιμετώπισε τον Ιταλό Τζάκοπο Πόγκι και ηττήθηκε με σκορ 15-2. Σε σύνολο 219 αθλητών κατέκτησε την 125η θέση. Ακολουθούν οι θέσεις που κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και τα αναλυτικά αποτελέσματα των εφήβων:

108ος - Δημήτρης Γκίκας (ΑΞΙΑ)
125ος - Μιχάλης Σταυράκης (ΑΞΙΑ)
148ος - Χρήστος Τουλάκης Μαρκάκης (ΑΟΞ Αιγάλεω)
157ος - Σωτήρης Γεροσίδερης (ΓΕ Φλώρινας)
161ος - Δημήτρης Μεϊντάνης (ΑΞΙΑ)
161ος - Μαξιμιλιανός Χατζηγιάννης (ΑΟΞ Αιγάλεω)
213ος - Νίκος Ντούκα (ΑΟΞ Αιγάλεω)
213ος - Αχιλλέας Δημήτρης Μιχαλόπουλος (ΟΞ Γλυφάδας)
213ος - Άρης Χαράλαμπος Χιωτέλης (ΟΞ Γλυφάδας)
217ος - Αλέξανδρος Αψής (ΟΞ Γλυφάδας)
218ος - Μάριος Λορίδας (ΟΞ Γλυφάδας)

Αναλυτικά αποτελέσματα

Ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης εφήβων/νεανίδων (U17) - Βουκουρέστι (Ρουμανία) – 28/01

Από τους 19 Έλληνες αθλητές που αγωνίστηκαν οι 10 πέρασαν στο κυρίως ταμπλό των 256. Στην πρώτη νοκ-άουτ αναμέτρηση ηττήθηκαν και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους οι Καραγκιοζόπουλος (ΑΕΚ), Μεταλληνός (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και Σκούντζος (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων, ενώ μέχρι το ταμπλό των 128 έφτασαν οι Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης), Τετράδης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), Γιακουστίδης (Άρης Θεσσαλονίκης), Δημητρόπουλος (ΑΕΚ) και Ευτυχιάδης (Ε Κωστέα Γείτονα). Ο Συνοδινός Πασχαλιδίογλου (ΑΟ Ασπίδα) πέρασε άνευ αγώνα τον πρώτο γύρο και νίκησε τον Αμερικανό Νόα Σόμαν με 15-14 στο δεύτερο γύρο. Στον τρίτο γύρο όμως ηττήθηκε από τον Ιταλό Ματέο Οταβιάνι με 15-8 και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 50η θέση. Την καλύτερη ελληνική εμφάνιση την έκανε ο Άγγελος Περγάμαλης (ΑΟ Ασπίδα). Πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα, επικράτησε στον ελληνικό εμφύλιο του πρώτου γύρου επί του Τετράδη με 15-10 και πέρασε το εμπόδιου του Ουκρανού Ντανιίλ Σκορόχοντ με σκρ 15-14 στο δεύτερο γύρο. Στον τρίτο γύρο για την είσοδο στους 16 καλύτερους ηττήθηκε από τον Τούρκο Ποϊράζ Κουμούκ με 15-13 και κατέληξε στην 27η θέση της κατάταξης, ανάμεσα σε 226 αθλητές.

Την πρώτη μέρα της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε παράλληλα και το τουρνουά στο ομαδικό των νεανίδων. Η Ελλάδα είχε συμμετοχή με τρεις ομάδες οι οποίες ξεκίνησαν απευθείας στο ταμπλό των 32. Η 2η και η 3η ομάδα ηττήθηκαν στην πρώτη αναμέτρηση κόντρα στη 2η ομάδα των ΗΠΑ (45-25) και  τη 2η ομάδα της Βουλγαρίας (45-34) και κατέκτησαν την 24η και την 27η θέση αντίστοιχα. Η 1η ομάδα της Ελλάδας με τις Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου, Ιωάννα Χατζάκου, Καλλιόπη Χατζάκου και Αλίνα Κουρούση ήταν η μόνη που πέρασε στις 16 καλύτερες με νίκη κόντρα στην 3η ομάδα της Ιταλίας (45-32). Στη μάχη για την οκτάδα όμως η 1η ομάδα της γειτονικής χώρας πήρε τη ρεβάνς με 45-33 και έστειλε τις Ελληνίδες στους αγώνες κατάταξης. Εκεί σημείωσαν δύο ήττες από την 1η και 3η ομάδα της Βουλγαρίας με 45-28 και 45-44 αντίστοιχα και κατέληξαν στην 14η θέση μεταξύ 37 ομάδων. Ακολουθούν τα πλασαρίσματα των Ελλήνων αθλητών και τα αναλυτικά αποτελέσματα: