Ο Αρτέμιος Τζοβάνης και η Ελένη Μπάλλου του ΑΟΞ Αιγάλεω αναδείχθηκαν νικητές στο κύπελλο ξίφους ασκήσεως νέων στην Κέρκυρα, ενώ το «νέο αίμα» της ελληνικής ξιφασκίας και στα τρία όπλα αγωνίστηκε σε τρεις πόλεις ανά την Ελλάδα.

Το Σαββατοκύριακο 11-12/3 υπήρχε αγωνιστική δράση σε τρεις διαφορετικές πόλεις, στο ξίφος ασκήσεως την Κέρκυρα, στη σπάθη στην Αθήνα και στο ξίφος μονομαχίας στη Θεσσαλονίκη. Πραγματοποιήθηκαν αγώνες στις μικρότερες κατηγορίες (U10 και U13) και συγκεκριμένα στην Κέρκυρα πραγματοποιήθηκε και το τρίτο και τελευταίο κύπελλο νέων της σεζόν 2022-2023, οπού πρώτευσαν οι δύο ξιφομάχοι του συλλόγου του Αιγάλεω. Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά περιοχή:

Κέρκυρα - Κύπελλο εις μνήμη Χρήστου Παπαγεωργίου

11/3 - Κύπελλο ξίφους ασκήσεως παμπαίδων/παγκορασίδων (U13) και αγώνες ανάπτυξης αγοριών/κοριτσιών (U10
12/3 - Κύπελλο ξίφους ασκήσεως νέων ανδρών/νέων γυναικών (U20)

Ο Αρτέμιος Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω) κατέκτησε τον 6ο του ατομικό τίτλο και πλέον έχει 3/3 στους εφήβους και 3/3 στους νέους. Επιπλέον έχει ανέβει στο βάθρο και σε δύο κύπελλα ανδρών. Στον τελικό των νέων U20 επικράτησε με 15-9 του Δημήτρη Σαχινίδη (ΓΕΦ) που έκανε δυναμική επιστροφή στο βάθρο της κατηγορίας του παρότι φέτος έχει επικεντρωθεί στις πανλλαδικές εξετάσεις. Η ΓΕ Φλώρινας πήρε και χάλινο μετάλλιο χάρη στον Γιάννη Τσιμικλή, όπως και η ΑΞΙΑ με τον Μάνο Αποστολόπουλο. Η Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) ήταν η μεγάλη νικήτρια στο κύπελλο ξίφους ασκήσεως νέων γυναικών, γα πρώτη φορά φέτος στην κατηγορία. Νίκησε 15-12 της συναθλήτριά της στον ΑΟΞ Αιγάλεω, Βασιλική Μέκρα, ενώ οι ΓΕΦ και ΑΞΙΑ πήραν ξανά τα δύο χάλκινα με τις Ηλιάνα Δάρια Μπουζίκα και Άννα Πήλιουρα. Την πρώτη μέρα των αγώνων στο ΕΑΚ Κέρκυρας τους τίτλους στις κατηγορίες ανάπτυξης κέρδισαν ο Ηλίας Αγριπίδης (ΟΞΙ Γλυφάδας) και η Ιωάννα Τερπίνα (ΓΕΦ). Στους παμπαίδες ο Χρήστος Γκούμας (ΑΟΞ Αιγάλεω) έκανε το απόλυτο με 4/4 κύπελλα για τη φετινή χρονιά και στις παγκορασίδες η Αντιγόνη Δούμτση (ΓΕΦ) σήκωσε τον δεύτερο της κύπελλο και πήρε το προβάδισμα στη βαθμολογία.

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων η πρόεδρος του ΚΑΣ Δαμοκλής, Αναλίνα Καβαρατζή, έδωσε στον γενικό γραμματέα της ΕΟΞ, Ανέστη Κωστίδη, τιμητική πλακέτα για τον αείμνηστο Χρήστο Παπαγεωργίου, η οποία στη συνέχεια θα δοθεί στην οικογένεια του. Σύσσωμη η ελληνική ξιφασκία τιμά τη μνήμη του προπονητή και διεθνή διαιτητή που άφησε το Σεπτέμβριο του 2022 ένα μεγάλο κενό νικημένος από τον καρκίνο. Ακολουθούν οι οκτάδες ανά κατηγορία.

7. Μαρία Λουίζα Άγα (ΚΑΣ Δαμοκλής)
8. Ανδριάνα Νεκταρία Κυπριώτη (ΚΑΣ Δαμοκλής)

Αθήνα (ΟΑΚΑ) - Κύπελλο Απόλλων Βριλησσίων

11/3 - Κύπελλο σπάθης παμπαίδων (U13) και αγώνες ανάπτυξης αγοριών (U10)
12/3 - Κύπελλο σπάθης παγκορασίδων (U13) και αγώνες ανάπτυξης κοριτσιών (U10)

Περισσότεροι από 60 μικροί ξιφομάχοι στις κατηγορίες ανάπτυξης της σπάθης γέμισαν τις πίστες του ΟΑΚΑ στο κύπελλο που διοργάνωσε ο ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων υπό την αιγίδα της ΕΟΞ. Ο Ιάσονας Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Βασιλική Αποστολοπούλου (Ηλυσιακός ΑΟ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στα αγόρια και τα κορίτσια U10 αντίστοιχα την Κυριακή 12/3. Στους αγώνς του Σαββάτου 11/3 νικητής στους παμπαίδες αναδείχθηκε ο Γιάννης Καραγκιοζόπουλος (ΑΕΚ) ανάμεσα σε 68 αθλητές, ενώ νικήτρια στις παγκορασίδες αναδείχθηκε η Αγγελική Γλύκη (Ηλυσιακός ΑΟ) ανάμεσα σε 42 αθλήτριες. Είναι η τρίτη φορά που σηκώνει κύπελλο της κατηγορίας της μέσα στην τρέχουσα σεζόν. Ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα:

1. Γιάννης Καραγκιοζόπουλος (ΑΕΚ)
2. Θωμάς Μπόμπορης (ΑΟΞ Χαλκίδας)
3. Αριστοτέλης Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Μάξιμος Μουσαβερές (Ηλυσιακός ΑΟ)
5. Γιάννης Παπαγεωργίου (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου)
6. Γιώργος Γιαλιτάκης (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου)
7. Αλέξανδρος Νταγκάεφ Κωστάλας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
8. Μάριος Γιάννης Ζαρμπίνης (Ε Κωστέα Γείτονα)

1. Αγγελική Γλύκη (Ηλυσιακός ΑΟ)
2. Ουρανία Ζήκα (ΑΞ Κορινθίας)
3. Ειρήνη Ανατοπούλου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
3. Ευανθία Αριάδνη Γκέκα (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
5. Μαρκέλλα Γιαγκιόζη (Άρης Θεσσαλονίκης)
6. Βικτώρια Καρολίνα Λιβανού (ΑΟ Ασπίδα)
7. Ευαγγελία Χαροπούλου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
8. Μαρίνα Δωροθέα Καλλιανιώτη (ΑΞ Κορινθίας)

1. Βασιλική Αποστολοπούλου (Ηλυσιακός ΑΟ)
2. Πανδώρα Γουσοπούλου (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Αριάδνη Αντωνέλλου (Ηλυσιακός ΑΟ)
3. Χρυσούλα Γεωργοπούλου (Ηλυσιακός ΑΟ)
5. Αμαμελίδα Κορμανιάτη (Ηλυσιακός ΑΟ)
6. Κύνθια Αθηνά Αϊβατόγλου (ΟΣΦΠ)
7. Κωνσταντίνα Συριανού (ΑΞ Κορινθίας)
8. Ηλιάνα Γκριμπαβιώτη (ΑΟ Απόλλων Βριλησσιών)

Αγόρια U10
1. Ιάσονας Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
2. Ίωνας Βασιλάκος (ΑΟΞ Χαλκίδας)
3. Σταύρος Νέστορας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
3. Μάξιμος Γιώργος Βούλγαρης Ιβάνοβιτς (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
5. Παναγιώτης Σπάλας (ΟΣΦΠ)
6. Σταύρος Μηνάς Νοταράς (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
7. Γουλιέλμος Παναγιώτης Ζαχαρόπουλος (Αθηναϊκή Λέσχη)
8. Νικηφόρος Μάρκς (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)

Θεσσαλονίκη (Καλαμαριά) - Κύπελλο Ξιφομάχος

11/3 - Κύπελλο ξίφους μονομαχίας παγκορασίδων (U13) και αγώνες ανάπτυξης αγοριών/κοριτσιών (U10)
12/3 - Κύπελλο ξίφους μονομαχίας παμπαίδων (U13)

Το τελευταίο πανελλήνιο κύπελλο ξίφους μονομαχίας παμπαίδων και παγκορασίδων (U13) διοργάνωσε ο ΑΣ Ξιφομάχος υπό την αιγίδα της ΕΟΞ στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη. Για τέταρτη συνεχόμενη φορά κυπελλούχος σε πανελλήνια διοργάνωση αναδείχθηκε ο Αχιλλέας Αντωνίου (ΑΟΦΙΨ  Ίριδα), έπειτα από την επικράτηση του με 10-3 επί του Νικόλα Μιχάλη (ΠΑΣ Γιάννινα). Διατήρησε έτσι την πρώτη θέση στην πανελλήνια κατάταξη στην κατηγορία U13. Στις παγκορασίδες η Μαρία Γκέκα (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) πήρε τη νίκη κόντρα στην Κωνσταντίνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) μετά από έναν απολαυστικό και γεμάτο αγωνία αγώνα που τελικά έληξε 10-7. Στις κατηγορίες U10 o γηπεδούχος «Ξιφομάχος» έκανε το double αφού οι αθλητές του Κυριάκος Ριζόπουλος και Ελένη Μαλλίδου κατάφεραν να επικρατήσουν και οι δύο στους τελικούς τους, κόντρα στον Βαγγέλη Στεφανόπουλου (ΛΟ Βάρης) και τη Ναταλία Γαρδέλη (Λύγκας Πεντέλης). Η αγωνιστική δράση επιστρέφει στο ΔΑΚ Καλαμαριάς την ερχόμενη εβδομάδα με τους αγώνες στις κατηγορίες των βετεράνων, ανδρών και γυναικών από τις 17 έως τις 19 Μαρτίου. Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα: