Ο Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος του Άρη Θεσσαλονίκης και η Αλίνα Κουρούση του ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων επιβεβαίωσαν τους ρόλους των φαβορί και κατέκτησαν τους πανελλήνιους τίτλους στη σπάθη εφήβων/νεανίδων.

Στους εφήβους ο Γρόλλιος μία ημέρα μετά τα 16α του γενέθλια υπερασπίστηκε τον περσινό του τίτλο και αύξησε το βαθμολογικό του προβάδισμα στην πανελλήνια κατάταξη των εφήβων. Πλεόν στόχος του αθλητή του Γιώργου Τσουρούτα και του Παναγιώτη Τελιπορανίδη είναι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων στο οποίο θέλει μία εμφάνιση ακόμα καλύτερη από την 16η θέση του Ταλίν το 2023. Τις δηλώσεις του αθλητή μπορείτε να ακούσετε εδώ.

Στον ημιτελικό νίκησε με 15-7 το Γιώργο Φραδέλλο (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και στον τελικό επικράτησε με 15-6 του Παναγιώτη Δημητρόπουλου (ΑΕΚ), ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο μετά το χάλκινο του 2023. Ο αθλητής της ΑΕΚ λίγο νωρίτερα στο δεύτερο ημιτελικό είχε νικήσει στον τελευταίο πόντο με 15-14 τον Αλέξανδρο Παπαδόπουλο (ΑΟ Ασπίδα) ο οποίος ανέβηκε μαζί με τον Φραδέλλο στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στην πέμπτη θέση και εκτός βάθρου έμεινε ο Νίκος Περγάμαλης (ΑΟ Ασπίδα) που πέρυσι είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Αποτελέσματα εφήβων

Στις νεάνιδες η Κουρούση που είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο το 2023 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βαθρού και σήκωσε το κύπελλο που της έλειπε, αυτό του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Η αθλήτρια του Γιώργου Νοταρά διαπρέπει τη φετινή σεζόν στις διεθνείς διοργανώσεις και έχει επόμενο μεγάλο στόχο το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Νάπολη της Ιταλίας το Φεβρουάριο, στο οποίο θα κυνηγήσει πλασάρισμα στην οκτάδα μετά την 9η θέση του 2023.

Στον ημιτελικό επικράτησε της Χρυσούλας Τσοκαροπούλου (ΟΣΦΠ) με 15-4 και στον τελικό νίκησε την Χριστίνα Χουζούρη (ΟΣΦΠ) με 15-11. Η Χουζούρη στον άλλο ημιτελικό είχε αποκλείσει στον τελευταίο και καθοριστικό πόντο με 15-14 την Δέσποινα Αθηναίου (ΟΞ Χαλκίδας), η οποία κατέκτησε μαζί με την Τσοκαροπούλου το χάλκινο μετάλλιο. Στην 9η θέση έμεινε η περσινή πρωταθλήτρια νεανίδων, Όλγα Καζάκου (Ηλυσιακός ΑΟ).