Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 10/03 το διήμερο κύπελλο του Ολυμπιακού ΣΦΠ για τις κατηγορίες U10, U13 και U17 στο όπλο της σπάθης.

Ο σύλλογος του Πειραιά διοργάνωσε υπό την αιγίδα της ΕΟΞ τους αγώνες για πρώτη φορά και στο διήμερο των αγώνων συμμετείχαν πάνω από 270 ξιιφομάχοι συνολικά και στις έξι κατηγορίες, νέοι αθλητές και νέες αθλήτριες που θα αποτελέσουν το μέλλον της ελληνικής ξιφασκίας. Το Σάββατο 9/3 η αυλαία άνοιξε με το κύπελλο σπάθης της κατηορίας U13 και τους αγώνες ανάπτυξης της κατηγορίας U10. Ο Αριστοτέλης Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) και η Ελεωνόρα Γκριμπαβιώτη (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) κατέκτησαν τα κύπελλα σε παμπαίδες και παγκορασίδες αντίστοιχα, ενώ στην κατηγορία ανάπτυξης τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Σταύρος Μηνάς Νοταράς (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Αριάδνη Αντωνέλλου (Ηλυσιακός ΑΟ).

Την Κυριακή 10/3 πραγματοποιήθηκε το τρίτο και τελευταίο κύπελλο της χρονιάς στη σπάθη των εφήβων και των νεανίδων. Στους ημιτελικούς των εφήβων ο Θωμάς Αβράαμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) νίκησε τον Νίκο Περγάμαλη (ΑΟ Ασπίδα) με 15-6 και ο Λουκάς Τετράδης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) νίκησε τον Νίκο Λιβανό (ΑΟ Ασπίδα) με 15-14. Στον μεγάλο τελικό ο πρωταθλητής Ελλάδας στη σπάθη εφήβων, Γρόλλιος, πήρε άλλη μία νίκη επικρατώντας με 15-9 του Τετράδη στον τελικό. Ο αθλητής του Γώργου Τσουρούτα και του Παναγιώτη Τελιπορανίδη ολοκλήρωσε τη χρονιά με ένα χρυσό, ένα αργυρό και ένα χάλκινο σε πανελλήνια κύπελλα και τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να είναι στο Νο1 της πανελλήνιας κατάταξης των εφήβων με 500 βαθμούς. Ο Περγάμαλης ολοκλήρωσε τη χρονιά στη δεύτερη θέση με 412,5β και ο Παναγιώτης Δημητρόπουλος στην τρίτη με 370β.

Στους ημιτελικούς των νεανίδων η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) άφησε εκτός συνέχειας με 15-6 την Ελεάνα Ρουμπή (ΟΣΦΠ) και η Χριστίνα Χουζούρη επικράτησε στον τελευταίο, καθοριστικό πόντο με 15-14 κόντρα στην Όλγα Καζάκου (Ηλυσιακός ΑΟ). Στο μεγάλο τελικό η Κουρούση πήρε τελικά τη νίκη με 15-9 και έκανε το απόλυτο στην κατηγορία με χρυσά μετάλλια τόσο στα τρία κύπελλα όσο και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Κλείνει τη χρονιά στην πρώτη θέση της πανελλήνιας κατάταξης των νεανίδων με 650β και ακολουθούν η Χουζούρη με 385β και η Χρύσα Τσοκαροπούλου (ΟΣΦΠ) με 372,5β.