Τις τελευταίες μέρες του Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ το πανελλήνιο πρωτάθλημα σπάθης παμπαίδων/παγκορασίδων, με το οποίο έκλεισε η αγωνιστική χρονιά στο όπλο.

Την Παρασκευή 28/6 πραγματοποιήθηκαν οι ατομικοί αγώνες και το Σάββατο 29/6 οι ομαδικοί. Ο τίτλος των παμπαίδων θα άλλαζε σίγουρα χέρια και ο Αλέξανδρος Νταγκάεφ Κωστάλας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) ήταν αυτός που κατάφερε να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Στον ημιτελικό επικράτησε του συναθλητή του Ανδρέα Νέστορα (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) με 10-9 και στον τελικό του επίσης συναθλητή του, Ιάσονα Ντιβή (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), με 10-5. Ο αντίπαλός του στον τελικό νωρίτερα είχε αποκλείσει στον ημιτελικό τον Γιώργο Κυριακού (ΑΟΞ Χαλκίδας) με 10-5, ο οποίος μαζί με τον Νέστορα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Η οκτάδα των παμπαίδων:
1. Αλέξανδρος Νταγκάεφ Κωστάλας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
2. Ιάσονας Ντιβής (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
3. Ανδρέας Νέστορας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
Τ3. Γιώργος Κυριακού (ΑΟΞ Χαλκίδας)
5. Αριστοτέλης Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης)
6. Παναγιώτης Καλόθετος (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
7. Γιώργος Καρανικόλας (ΑΟΞ Χαλκίδας)
8. Προκόπης Καντάτος (Άρης Θεσσαλονίκης)

Αποτελέσματα

Η Αγγελική Γλυκή (Ηλυσιακός ΑΟ) κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της στην τελευταία της χρονιά στην κατηγορία και κλείνει τη σεζόν αήττητη με δύο χρυσά σε πανελλήνια κύπελλα και τον πανελλήνιο τίτλο. Στον ημιτελικό γύρο η Γλυκή επικράτησε της Σοφίας Ζούμπου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) με10-1 και η Ελεωνόρα Γκριμπαβιώτη (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) νίκησε με 10-9 τη συναθλήτριά της, Ειρήνη Αναστασοπούλου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων). Στον μεγάλο τελικό η Γλυκή επικράτησε της Γκριμπαβιώτη με 10-5 και πλέον οι δύο αθλήτριες από του χρόνου θα μονομαχούν στην κατηγορία των νεανίδων.

Η οκτάδα των παγκορασίδων:
1. Αγγελική Γλυκή (Ηλυσιακός ΑΟ)
2. Ελεωνόρα Γκριμπαβιώτη (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
3. Ειρήνη Αναστασοπούλου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
Τ3. Σοφία Ζούμπου (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
5. Εμμανουέλα Ρουμπή (ΟΣΦΠ)
6. Μαρίνα Καλλιανιώτη (ΑΞ Κορινθίας)
7. Μαρίνα Γαλανάκη (ΣΞ Αγίας Παρασκευής)
8. Μαργαρίτα Τζίφα (ΓΕ Ηρακλείου)

Στο ομαδικό των παμπαίδων ο ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων με τους Ντιβή, Καλόθετο, Νταγκάεφ Κωστάλα και Νέστορα υπερασπίστηκε τον περσινό τίτλο, με σκορ 45-37 κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης στον τελικό. Ο ΑΟΞ Χαλκίδας έδωσε μάχη με τον Ηλυσιακό ΑΟ για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό και κατάφερε να επικρατήσει με 45-41. Στις παγκορασίδες ο Ηλυσιακός ΑΟ πήρε τη ρεβάνς από τον ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων για την ήττα στον περσινό τελικό. Με σκορ 45-26 οι Γλυκή, Αναστασίου, Αποστολοπούλου και Κουστένη αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδας. Στον μικρό τελικό ο ΟΣΦΠ κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου νικώντας 45-33 τον ΑΟΞ Χαλκίδας.