Το τελευταίο πανελλήνιο πρωτάθλημα για την αγωνιστική περίοδο ήταν αυτό του ξίφους μονομαχίας νέων ανδρών και νέων γυναικών που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ μεταξύ 29-30 Ιουνίου.

Ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) κατάφερε να υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο, επικρατώντας όπως και στον περσινό τελικό του συναθλητή του Κωνσταντίνου Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) με 15-6. Στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει τον Σταύρο Ιτσάνη (ΟΣ Κηφισιάς) με 15-12, ενώ ο Καραμπάσης είχε αφήσει εκτός τον Αλέξη Κρανίτη (Λύγκας Πεντέλης) με 15-9, ο οποίος ανέβηκε μαζί με τον Ιτσάνη στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Έκπληξη αποτέλεσε ο αποκλεισμός του πρωταθλητή Ελλάδας εφήβων και ανδρών για το 2024, Βασίλη Τσώκα (ΟΞΙΦ) από το γύρο των 32, με ήττα 15-12 από τον Γιώργο Νοταρά (ΛΟ Βάρης).

Η οκτάδα των νέων ανδρών:
1. Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
3. Αλέξης Κρανίτης (Λύγκας Πεντέλης)
Τ3. Σταύρος Ιτσάνης (ΟΣ Κηφισιάς)
5. Άγγελος Ρασπόπτσης (ΟΞΙΦ)
6. Γιώργος Αλέστας (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
7. Δημήτρης Τσαλαμανιός (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
8. Γιώργος Νοταράς (ΛΟ Βάρης)

Αποτελέσματα

Η Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) κατάφερε να αποκλείσει στον ημιτελικό την συναθλήτριά της, περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας στις νέες και πρωταθλήτρια Ελλάδας γυναικών για το 2024, Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), με σκορ 11-10. Στον άλλο ημιτελικό η Λίλιαν Κεφάλα Τσόρου (ΛΟ Βάρης) επικράτησε με 15-10 της νεάνιδας Νεφέλης Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ). Στον τελικό ο αγώνας μεταξύ των Νάσκαρη και Κεφάλα Τσόρου έφτασε στο 14-14, η πρώτη όμως ήταν αυτή που μπόρεσε να πάρει τον τελευταίο πόντο και μαζί και τον τίτλο της κατηγορίας.

Η οκτάδα των νέων γυναικών:
1. Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Λίλιαν Κεφάλα Τσόρου (ΛΟ Βάρης)
3. Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
Τ3. Νεφέλη Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ)
5. Χαρά Παυλίδου (ΟΞΙΦ)
6. Άρτεμις Καραμήτσου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
7. Ολυμπία Καλημέρη (ΛΟ Βάρης)
8. Βασιλική Μπίζα (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)

Στα ομαδικά της Κυριακής 30/6 ο ΑΟ Αρίστων Παιανίας κατάφερε να ανέβει και στις δύο κατηγορίες στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά τα δύο αργυρά μετάλλια πέρυσι. Στον ημιτελικό γύρο των νέων ανδρών η τετράδα των Θεοδωρόπουλου, Καραμπάση, Τσαλαμανιού και Φούκα νίκησε με 45-22 την ΑΑ Ιωαννίνων, η οποία νωρίτερα στο ταμπλό των 8 είχε αποκλείσει στον τελευταίο πόντο με 44-43 τον περσινό πρωταθλητή, ΟΞΙΦ. Στον άλλο ημιτελικό ο ΑΟΦΙΨ Ίριδα απέκλεισε τον ΛΟ Βάρης με 45-32. Ο τελικός μεταξύ ΑΟ Αρίστων Παιανίας και ΑΟΦΙΨ Ίριδα κρίθηκε επίσης στη διαφορά ενός πόντου, με τον πρώτο να αναδεικνύεται τελικά πρωταθλητής σύλλογος με 39-38. Στον μικρό τελικό ο ΛΟ Βάρης νίκησε εύκολα με 45-9 την ΑΑ Ιωαννίνων και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Η τετράδα του ομαδικού νέων ανδρών:
1. ΑΟ Αρίστων Παιανίας
2. ΑΟΦΙΨ Ίριδα
3. ΛΟ Βάρης
4. ΑΑ Ιωαννίνων

Στον ημιτελικό γύρο των νεών γυναικών ο ΑΟ Αρίστων Παιανίας με τις Θεοδωροπούλου, Νάσκαρη, Μαλισσόβα και Καραμπάση πήρε τη ρεβάνς με 45-29 απέναντι στον ΑΟΦΙΨ Ίριδα για την περσινή ήττα στον τελικό του περσινού πρωταθλήματος. Ο ΛΟ Βάρης στον άλλο ημιτελικό άφησε εκτός τελικού τον ΟΞΙΦ με 45-30. Στη μάχη για τον τίτλο ο ΑΟ Αρίστων Παιανίας νίκησε τον ΛΟ Βάρης με 45-39 και σφράγισε το 4/4 των τίτλων. Στον μικρό τελικό ο ΑΟΦΙΨ Ίριδα κατάφερε να παραμείνει στο βάθρο με 45-35 έναντι του ΟΞΙΦ.