Ο Μαξιμιλιανός Χατζηγιάννης και η Καλλιρόη Ναΐδη, σήκωσαν τα κύπελλα σε εφήβους και νεάνιδες αντίστοιχα στο 1ο Πανελλήνιο Κυπέλλο ξίφους ασκήσεως U17 για τη σεζόν 2024-2025.

Ο αγώνας διοργανώθηκε με επιτυχία από τον ΑΓΣ Ελευθερίου-Κορδελιού ΑΓΣ Μέγας Αλέξανδρος σε συνεργασία με την ΕΟΞ.

Το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου έγιναν οι αγώνες στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων. Στους ημιτελικούς των εφήβων (U17) o Μαξιμιλιανός Χατζηγιάννης (ΑΟΞ Αιγάλεω) επικράτησε του συναθλητή του Φώτη Τσεντίδη (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 15-19, ενώ ο Αντώνης Γκούμας (ΑΟΞ Αιγάλεω) επικράτησε του Γιάννη Ξενικάκη (ΑΞΙΑ) με 15-7 και έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης. Οι δύο αθλητές του Νίκου Κοντοχριστόπουλου αναμετρήθηκαν για το κύπελλο και ο Χατζηγιάννης, ήταν τελικά αυτός που αναδείχθηκε νικητής με 15-10, ενώ παράλληλα υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις του εδώ.

Στην ημιτελική φάση των νεανίδων έφτασαν η Καλλιρόη Ναΐδη (ΓΕΦ), η Ζωή Σταυράκη (ΑΞΙΑ), η Ευθυμία Γκαβζία (ΑΓΣ Μέγας Αλέξανδρος) και η Αντιγόνη Δούμτση (ΓΕΦ). Η Ναΐδη επικράτησε με 15-10 της πρωταθλήτριας Ελλάδας, Σταυράκη, και η Γκαβζία νίκησε στον τελευταίο και καθοριστικό πόντο με 15-14 την Δούμτση. Στον τελικό της κατηγορίας η Ναΐδη, αθλήτρια του Στάθη Γεροσίδερη, αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 15-11 κόντρα στην Γκαβζία του διοργανωτή συλλόγου που προπονείται με τον Ηλία Μπουζίκα. Για την Ναΐδη αυτή είναι η δεύτερη διαδοχική φορά που ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί διοργάνωσης U17, αφού είχε σηκώσει και το τελευταίο κύπελλο της προηγούμενης σεζόν τον Απρίλιο. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις της εδώ.

Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου σειρά πήραν οι μικρότεροι/ες αθλητές/ριες των κατηγοριών U13 και ανάπτυξης (U10). Στους παμπαίδες ο Αναστάσιος Τζοβάνης (ΑΞΙΑ) ήταν ο νικητής του τελικού κόντρα στον Ιορδάνη Γιαλινίζογλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 10-7. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν άλλη δύο αθλητές από την ΑΞΙΑ, οι Γιώργος Σδραλλής και Θανάσης Παπακωνσταντίνου. Στις παγκορασίδες η Αγγελική Γλούφτση (ΓΕΦ) πήρε τον τελευταίο πόντο για το τελικό 10-9 στον τελικό κόντρα στη Μελετία Μεΐντάνη (ΑΞΙΑ), ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήραν η . Μαρία Ζαμαριά (ΟΞ Γλυφάδας) και η Αφροδίτη Βαρδάκα (ΑΞΙΑ). Στους αγώνες ανάπτυξης αγοριών U10 επικράτησε ο Βαγγέλης Βασιλάκης (ΑΞΙΑ).

Το 2ο κύπελλο ξίφους ασκήσεως εφήβων/νεανίδων (U17) έχει προγραμμματιστεί για τις 23 Νοεμβρίου στο ΟΑΚΑ, ενώ το επόμενο κύπελλο για τους παμπαίδες και τις παγκορασίδες (U13) θα διεξαχθεί στις 20/10 στη Φλώρινα. Ακολουθούν τα αποτελέσματα και οι φωτογραφίες από το βάθρο των νικητών/ριών: