Ο Νίκος Σούκερας και η Άννα-Ραφαέλα Σαλαβούρα σήκωσαν τα κύπελλα σε εφήβους και νεάνιδες αντίστοιχα στο 1ο Πανελλήνιο Κυπέλλο ξίφους μονομαχίας U17 για τη σεζόν 2024-2025.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα και διοργανώθηκε με επιτυχία από τη Λέσχη Οπλομαχίας Βάρης σε συνεργασία με την ΕΟΞ.

Το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου έγιναν οι αγώνες στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων. Στους ημιτελικούς των εφήβων o Νίκος Σούκερας (ΠΑΣ Γιάννινα) επικράτησε του Φώτη Μήνου (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) με 15-13, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε ο Αχιλλέας Αντωνίου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) τον Βασίλη Τσώκα (ΟΞΙΦ). Στον τελικό μεταξύ των δύο 14χρονων ξιφομάχων ο Σούκερας, αθλητής του Ανδρέα Καραμάνη, νίκησε με 15-11 τον Αντωνίου, αθλητή της Δήμητρας Ζάχου, και σήκωσε το παρθενικό του κύπελλο στην κατηγορία. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις του εδώ.

Στην ημιτελική φάση των νεανίδων έφτασαν η Άννα Ραφαέλα Σαλαβούρα (ΛΟ Βάρης), η Ευγενία Παπαδημητρίου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), η Ναυσικά Δημοσθένους (ΠΑΣ Γιάννινα) και η Ασπασία Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας). Η Σαλαβούρα επικράτησε με 15-8 της Παπαδημητρίου, και η Δημοσθένους νίκησε 15-9 την Καραμπάση. Στον τελικό της κατηγορίας η Σαλαβούρα, αθλήτρια του Μάκη Μουΐκη, αναδείχθηκε νικήτρια με σκορ 15-12 κόντρα στην Δημοσθένους που προπονείται με τον Ανδρέα Καραμάνη. Για την Σαλαβούρα αυτή είναι η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί στο ατομικό της κατηγορίας U17, ενώ επέστρεψε στο βάθρο μετά το αργυρό που είχε κατακτήσει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων. Μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις της εδώ.

Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου σειρά πήραν οι μικρότεροι/ες αθλητές/ριες των κατηγοριών U13 και ανάπτυξης (U10). Στους παμπαίδες ο Ραφαήλ Λάζου (ΟΞΙΦ) ήταν ο νικητής του τελικού κόντρα στον Γιάννη Θεοδωράκη (ΛΟ Βάρης) με 10-5. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν ο Χρήστος Παππάς (ΛΞ Θεσσαλονίκης) και ο Γιώργος Κατσούλας (Λύγκας Πεντέλης). Στις παγκορασίδες η Αγγελική Εμμανουέλα Σαλαβούρα (ΛΟ Βάρης) νίκησε στον τελικό την Ιωάννα Σαραμπασίνα (ΛΟ Βάρης), ενώ τα χάλκινα μετάλλια πήραν η . Αργυρώ Κοϊμτσίδου (ΓΕΦ) και η Νικολέτα Παυλίδου (ΟΞΙΦ). Στους αγώνες ανάπτυξης αγοριών U10 επικράτησε ο Ναθαναήλ Ξυνός (Βικτώρια) και στους αγώνες ανάπτυξης κοριτσιών U10 επικράτησε η Εμμέλεια Παππά (ΛΞ Θεσσαλονίκης).

Το 2ο κύπελλο ξίφους ασκήσεως εφήβων/νεανίδων (U17) έχει προγραμμματιστεί για τις 16-17 Νοεμβρίου στη Φλώρινα, ενώ το επόμενο (μη βαθμολογούμενο) κύπελλο για τους παμπαίδες και τις παγκορασίδες (U13) θα διεξαχθεί στις 26-27 Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη. Ακολουθούν τα αποτελέσματα και οι φωτογραφίες από το βάθρο των νικητών/ριών: