Αγωνιστικό ρυθμό εν όψει της συνέχειας της σεζόν βρήκαν οι ξιφομάχοι που συμμετείχαν σε διεθνείς αγώνες το Σαββατοκύριακο 5-6 Οκτωβρίου.

Η Ελλάδα είχε τρεις ελληνικές συμμετοχές σε αγώνες ξίφους μονομαχίας, μία στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17 στη Νάπολη της Ιταλίας και δύο στον αγώνα της σειράς Satellite ανδρών/γυναικών της παγκόσμιας ομοσπονδίας στη Γενεύη της Ελβετίας. Ακολουθούν όσα έγιναν ανά διοργάνωση:

Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας U17
5-6/10 | Νάπολη (Ιταλία)

Η μοναδική ελληνική συμμετοχή ήταν αυτή του Βασίλη Τσώκα (ΟΞΙΦ) ο οποίος σημείωσε 3 νικες και 3 ήττες στη φάση των πουλ και προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό των 128. Εκεί αντιμετώπισε τον Βέλγο Γουτ Φαν Λάεκε για την είσοδο στους 64 καλύτερους της διοργάνωσης αλλά ηττήθηκε με 15-6 και κατέκτησε τελικά την 72η θέση μεταξύ 109 αθλητών.

Θυμίζουμε πως η Νάπολη είναι η πρώτη από τις οκτώ στάσεις της ευρωπαϊκής σειράς κυπέλλων, η οποία θα ολοκληρωθεί τον Φεβρουάριο λίγο πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 της Αττάλειας (Τουρκία, 23-26/2). Η επόμενη στάση της σειράς για τον αθλητή του Νίκου Τσώκα είναι το Ευρωπαϊκό Κύπελλο εφήβων/νεανίδων της Βουδαπέστης που θα διεξαχθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο, 12-13/10.

72ος - Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ)
Αποτελέσματα

FIE Satellite Ξίφους μονομαχίας Γυναικών
6/10 | Γενεύη (Ελβετία)

Η Ανδριάνα Θεοδωρόπουλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και η Νικόλ Χατζησαράντου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσαν 3/3 και 3/2 νίκες/ήττες στη φάση των πουλ αντίστοιχα και προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλό των 128. Η Χατζησαράντου ηττήθηκε από τη Σόφι Πιτ (Βρετανία) με 15-13 και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 71η θέση.

Η Θεοδωρόπουλου από την άλλη σημείωσε δύο διαδοχικές νίκες, κόντρα στη Χάνα Νέσμπιτ (Βρετανία) με 15-9 και στην Τζέιντ Ερσότ (Γαλλία) με 15-14, προτού ηττηθεί στο ταμπλό των 32 από την Ινές Γκαρθία Ροντρίγκεθ (Ισπανία) με 15-9. Κατέκτησε την 31η θέση ανάμεσα στις 128 αθλήτριες που αγωνίστηκαν στη διοργάνωση. Οι δύο αθλήτριες του Γιώργου Πασσά έχουν μπροστά τους το πρώτο πανελλήνιο Κύπελλο ξίφους μονομαχίας γυναικών στη Θεσσαλονίκη στις 27 Οκτωβρίου.

31η - Ανδριάνα Θεοδωρόπουλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
71η - Νικόλ Χατζησαράντου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)