Ο Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος και η Αλίνα Κουρούση με τις επιβλητικές τους εμφανίσεις στα Ιωάννινα ανέβηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου σε εγχώρια διοργάνωση σπάθης.

Οι δύο ξιφομάχοι επικράτησαν στο Κύπελλο σπάθης U17 «Η Εύροια» που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία η Αθλητική Ακαδημία Ιωαννίνων μεταξύ 5-6/10 υπό την αιγίδα της ΕΟΞ. Στην κατηγορία εφήβων/νεανίδων (U17) συμμετείχαν 51 έφηβοι και 37 νεάνιδες, ενώ ο αριθμός των ξιφομάχων που αγωνίστηκαν ξεπέρασε τους 200 μαζί με τις κατηγορίες παμπαίδων/παγκορασίδων (U13) και ανάπτυξης (U10).

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε το Σάββατο 5/10 με το Κύπελλο σπάθης παμπαίδων/παγκορασίδων (U13) και τους αγώνες ανάπτυξης (U10). Στους παμπαίδες ο τελικός ήταν υπόθεση του Ηλυσιακού ΑΟ, με τον Ορέστη Παπαπολυχρονίου να επικρατεί τελικά του Κάρλος Μιρελές-Μεγαλόπουλου. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν ο Ιάσονας Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και ο Αριστοτέλης Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης). Στις παγκορασίδες η Ελένη Αναστασίου (Ηλυσιακός ΑΟ) νίκησε στον τελικό της Ελεονώρα Γκριμπαβιώτη (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) κάνοντας το 2/2 για τον σύλλογό της στην κατηγορία, ενώ τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Ηρώ Χατζή (ΑΑ Ιωαννίνων) και η Πανδώρα Γουσοπούλου (Άρης Θεσσαλονίκης). Στους αγώνες των κατηγοριών ανάπτυξης (U10) που πραγματοποιήθηκαν παράλληλα νίκησαν ο Σταύρος Νέστορας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Λυδία Ζωγραφάκη (ΑΟΞ Χαλκίδας).

Την Κυριακή 6/10 πραγματοποιήθηκαν οι μάχες των εφήβων και των νεανίδων. Στους εφήβους που προηγήθηκαν, τα περισσότερα παιχνίδια από τα προημιτελικά και μετά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στην τετράδα κατάφεραν να φτάσουν ο Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης), ο Ηρακλής Σκούντζος (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), ο Λουκάς Τετράδης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και ο Άγγελος Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων). Στον πρώτο ημιτελικό ο Γρόλλιος απέκλεισε με 15-9 τον Σκούντζο και στον δεύτερο ημιτελικό ο Ντιβής κέρδισε τον συναθλητή του, Τετράδη, με 15-13. Οι Σκούντζος και Τετράδης πέρασαν στο λαιμό τους τα χάλκινα μετάλλια, ενώ στον μεγάλο τελικό ο Γρόλλιος επικράτησε του Ντίβη με 15-12 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρώτο Κύπελλο σπάθης εφήβων της αγωνιστικής περιόδου. Τρεις εβδομάδες νωρίτερα ο αθλητής των Παναγιώτη Τελιπορανίδη και Γιώργου Τσουρούτα είχε κατακτήσει την πρώτη θέση και στο πρώτο Κύπελλο σπάθης των νέων (U20). Δείτε εδώ τις δηλώσεις του μετά την απονομή.

Στον ημιτελικό γύρο των νεανίδων η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) άφησε στο τρίτο σκαλί του βάθρου τη Δέσποινα Αθηναίου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) με 15-11, και η πρωταθλήτρια νεανίδων του 2023, Όλγα Καζάκου (Ηλυσιακός ΑΟ), νίκησε με 15-12 την Ελεάνα Ρουμπή (Ολυμπιακός ΣΦΠ). Στον μεγάλο τελικό η Κουρούση μπόρεσε να επιβάλλει το παιχνίδι της κόντρα στην Καζάκου και πήρε τη νίκη με 15-8. Αυτός είναι ο δεύτερος εγχώριος τίτλος για την αθλήτρια του Γιάννη Νοταρά μετά το Κύπελλο των νέων (U20) του Σεπτεμβρίου, ενώ είναι και ο τρίτος συνολικά για τη νέα σεζόν μαζί με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο σπάθης νεανίδων στην Τιφλίδα. Δείτε εδώ τις δηλώσεις της Κουρούση για τη νίκη της στα Ιωάννινα.

Το επόμενο αγωνιστικό ραντεβού για τις κατηγορίες σπάθης U13 και U17 θα είναι το Κύπελλο που θα διοργανώσει ο ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων μεταξύ 2-3/11. Ακολουθούν τα αποτελέσματα των αγώνων και οι φωτογραφίες των νικητών/ριών: