Ο Δημήτρης Εμμανουήλ ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας βετεράνων στο Ντουμπάι με την κατάκτηση της 58ης θέσης στην κατηγορία 60-69 του ξίφους μονομαχίας.

Ο Έλληνας ξιφομάχος του ΟΣ Κηφισιάς αγωνίστηκε την Τρίτη 15 Οκτωβρίου στο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Στη φάση των πουλ σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ήττες και πήρε θέση στο ταμπλό των 128 κόντρα στον Φινλανδό Άρτο Κεσκινίβα, τον οποίο απέκλεισε με 10-8. Στη μάχη του ταμπλό των 64 ηττήθηκε από τον Γάλλο Ζαν Κριστόφ Γκουσόντ με 10-8 και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 58 θέση ανάμεσα σε 81 αθλητές. Ο αθλητής του Στέργιου Τερζούδη ήταν ο μοναδικός Έλληνας αθλητής στη διοργάνωση.

Στους αγώνες βρέθηκε και ο διεθνής Έλληνας διαιτητής Ανδρέας Δουβής, ο οποίος διαιτήτεψε και στα τρία όπλα, ενώ συμμετείχε σε δύο τελικούς. Ήταν υπεύθυνος του βίντεο στον τελικό του ατομικού της σπάθης γυναικών 50-59 και ήταν βασικός διαιτητής στο ομαδικό της σπάθης ανδρών.