Αξιόλογες εμφανίσεις είχαμε στους αγώνες για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξιφασκίας Εφήβων/ Νεανίδων κάτω των 17,

που έγιναν το προηγούμενο 3ήμερο στην Ουγγαρία. Βασικό κέρδος, βέβαια, αυτής της εκπροσώπησής μας (που έγινε με… γονική οικονομική επιβάρυνση όλων των αθλητών/ τριών) ήταν η απόκτηση εμπειριών, καθώς υπήρχε δυνατός συναγωνισμός και εξαιρετικά μεγάλη συμμετοχή.

Στους Έφηβους ο Βαγγέλης Καλομοίρης, κατατάχτηκε 56ος σε 202 αθλητές, (έχασε για τους «32» από τον Τούρκο αθλητή Sahin 15/14) ενώ στις Νεανίδες, στο ίδιο όπλο, η Αθηνά – Ελένη Ψωφάκη πήρε την 54η θέση, (ηττήθηκε για τις «32» από τη Γερμανίδα Volkmann 15/4, 3η νικήτρια των αγώνων) και η Ασημίνα Γκιώνη την 56η θέση καθώς για τις «32» έπαιξε με τη Ρωσίδα Guseva από την οποία έχασε 15/7 (163 αθλήτριες). Χαμηλότερα κατατάχθηκε η Μαρία – Λάουρα Κριζέτινγκ (101η). Και οι 4 αθλητές ανήκουν στο σωματείο της ΑΕΚ

Στα ομαδικά τα κορίτσια της ΑΕΚ πήραν την 17η θέση σε 38 ομάδες.

• Στο τουρνουά ξίφους μονομαχίας ανδρών που έγινε επίσης στις 4 και 5 Οκτωβρίου στην Ελβετία (Γενεύη) ο Σάββας Καββαδίας ηττήθηκε στο ταμπλό των «64» από τον Ελβετό Paravicini (3ο νικητή των αγώνων) 15/8 και πήρε την 50η θέση (86 αθλητές).