Σπουδαίοι αγώνες, υψηλού επιπέδου, από τη

νέα γενιά των ξιφομάχων προσέφεραν οι Εφηβοι και Νεάνιδες στο Κύπελλο Ελλάδας. Συνολικά αγωνίστηκαν 105 αθλητές και αθλήτριες κι έδειξαν ότι το μέλλον του αθλήματος, παρά τις δυσκολίες είναι ευοίωνο. Στο Ξίφος Μονομαχίας με κεκτημένη ταχύτητα από το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εφήβων που διεξήχθη στην Τουρκία, ο Στέργιος Τσώκας κατέκτησε και το χρυσό. Στις Νεάνιδες Κυπελλούχος Ελλάδος στέφθηκε η Κωνσταντίνα Νικολοπούλου.
Στη Σπάθη Εφήβων στο πιο ψηλό σκαλί του Βάθρου ανέβηκε ο Μιχάλης Σιαλτσης, ενώ στις Νεάνιδες η Ελένη Δήμκου. Στο Ξίφος Ασκήσεως νικητής αναδείχτηκε ο Γιάννης Ανδριόπουλος στους Εφηβους και η Μαρία Χαλδαίου στις Νεανίδες.
Στο ξίφος μονομαχίας Εφήβων ο Στέργιος Τσώκας (ΟΞΙΦ) αντιμετώπισε τον Αλέξανδρο Τικτόπουλο (ΟΣΑ) στον μεγάλο τελικό κι επιβλήθηκε με 15-9. Στο βάθρο ανέβηκαν δύο ακόμη αθλητές του ΟΣΑ οι: Δημήτρης Κρητικός και Γιάννης Μαρκόπουλος
Στο Ξίφος Μονομαχίας Νεανίδων η Κωνσταντίνα Νικολοπούλου (Ιριδα) νίκησε την Αργυρώ Μαρίας Τσουφη (Οδυσσέας Χαλανδρίου) στον τελικό με 15-8. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι αθλήτριες του ΟΞΙΦ Ζωή Μοσχοπούλου και Βασιλεία Χατζάρα
Στη Σπάθη Εφήβων πρωταγωνιστής ήταν ο Μιχάλης Σιαλτσης (ΓΕΦ). Αντιμετώπισε στον τελικό Νίκο Φραγκοζίδη (ΑΕΚ) κι επικράτησε με 15-7. Την Τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Σταύρος Αλτιπαρμάκης (ΑΡΚΤΕΙΑ) και Κωνσταντίνος Κυρτσίας (Κωστέας Γείτονας)
Στη Σπάθη Νεανίδων η Ελένη Δήμκου (ΓΕΦ) στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Στον τελικό επικράτησε με 15-7 της Μαρίας – Λάουρα Κριζέτιγκ (ΑΕΚ). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Αθηναΐς Μαυρικάκη (ΑΕΚ) και Μαρία Μπουρδούκη (Κωστέας Γείτονας)Στο Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων το χρυσό μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Γιάννης Ανδριόπουλος (ΑΟΞ Αιγάλεω). Στον τελικό επιβλήθηκε με 15-10 του Ραφαήλ Απόστολου Σούλιου (AOΞ Αιγάλεω). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν  οι Δαμιανός Μαυρίδης (ΑΟΞΑ) και Θοδωρής Παπαχαρίσης (ΟΞΦ)Τέλος στο Ξίφος Ασκήσεως Νεανίδων ανέβηκαν, για μία ακόμη φορά, στο βάθρο μόνο αθλήτριες του ΑΟΞΑ. Το χρυσό κατέκτησε η Μαρία Χαλδαίου, η οποία κέρδισε την Μαρία Δεσύλλα στον τελικό με 15-6. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Σταματία Παναγιωτοπούλου και Ευαγγελία Χαΐτογλου