Με πολλές συμμετοχές  και πολύωρη αγωνιστική δράση πραγματοποιήθηκε το β’ μέρος του  Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ξίφους Μονομαχίας Εφήβων – Νεανίδων όπου συνολικά έλαβαν μέρος  163 αθλητές και αθλήτριες. Νικητές του αγωνιστικού μαραθωνίου αναδείχθηκαν ο Θοδωρής Αβραμίδης και η Αργυρώ-Μαρία Τσούφη. Αναλυτικά :

Στο  ξίφος μονομαχίας Εφήβων,  ο Αβραμίδης/(Μ.Α.Κορδελιού)  επιβλήθηκε στον τελικό με 15/6  του Φίλιππου Γκώγκου/Ο.Ξ.Φλώρινας. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν  οι  Κεσκινίδης  (Ο.Σ.Αμαρουσίου)  και Παπαχαρίσης/Ο.Ξ.Φλώρινας (85 συμμετοχές).

Στο ξίφος μονομαχίας Νεανίδων, νικήτρια αναδείχθηκε η Αργυρώ-Μαρία Τσούφη/ΓΑΣ Χολαργού  η οποία επιβλήθηκε στον τελικό με 9/8 της Ροδοπούλου/Ιριδα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι  Λαμπράκη  &  Βουτσινά αθλήτριες του Οδυσσέα Χαλανδρίου (78 αθλήτριες).

Στα ομαδικά πανελληνιονίκες (σύλλογοι) αναδείχθηκαν :

• Στους Έφηβους (16 ομάδες) : Ο.Σ.Αμαρουσίου  (Μαρκόπουλος Ι., Κεσκινίδης, Μαρκόπουλος Π., Γιάνναρης)  45/40 στον τελικό τον Ο.Ξ.Φλώρινας, 3η θέση : Μ.Αλέξανδρος Κορδελιού.
  • Στις Νεάνιδες (12 ομάδες) :  Ιριδα (Ροδοπούλου, Κριτούλη, Καραμπίνη, Χρήστου), 43/37 στον τελικό τον Οδυσσέα Χαλανδρίου, 3η θέση : Ξιφομάχος .

Το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο (27-28/1) με την γ΄ενότητα στη σπάθη. Συγκεκριμένα το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής :