Την 8η θέση κατέκτησε ο Γεράσιμος Φλωράτος/Περσέας στους 15ους Μεσογειακούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Κάιρο/Αίγυπτο. Ο αθλητής μας έκανε 3 νίκες στον πρώτο γύρο, για να περάσει στον πίνακα των «16» χωρίς αγώνα.  Στην συνέχεια  κέρδισε (15/12) τον Ιορδανό Αλαμαβί  και έχασε  από τον Αιγύπτιο Ελαραμπι (15/6) για να κατακτήσει  την 8η θέση. Τον αθλητή συνόδευσε  ο προπονητής – διαιτητής Ανδρέας Δουβής.

Ολοκληρώθηκε το 2nd Cup Andreas Germakopoulos : Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Κύπελλο  με την επωνυμία «2nd Cup Andreas Germakopoulos"  στο ξίφος μονομαχίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17/02/2018 στην Παιανία.

Στις γυναίκες : η Νίκη Σιδηροπούλου/Αρίστων Παιανίας κατέκτησε την πρώτη θέση με σκορ 15/11 στον τελικό την  Μαυρικίου/Ακρίτες, 3ες   Βαρβέρη/Θησέας & Κριτούλη/Ιριδα (49 συμμετοχές).

Στoυς άνδρες :   ο Σάββας Καββαδίας/Π.Α.Ο , 4/3 στον τελικό τον  Καρακόλη/Λ.Ξ Θες/κης, 3οι : Παπαδημητρίου/Π.Γ.Σ & Φιλιππούσης/Οδυσσέας Χαλανδρίου (78 συμμετοχές).